Olejek z goździka

Olejek z goździków

Olejek  z goździków jest ekstrahowany z pąków kwiatowych  drzewa macierzystego pochodzącego z  Wysp Korzennych (dziś Moluki – Indonezja), ale obecnie uprawiane jest w wielu tropikalnych obszarach na całym świecie.  Obecnie największym producentem goździków jest Tanzania (wyspy Zanzibar i Pemba), następne miejsca zajmują IndonezjaMadagaskarSri LankaKeniaKomory. Pąki są zazwyczaj ręcznie zbierane przed ich otwarciem. Olejek pozyskiwany z suszonych pąków jest bogaty w wiele lotnych związków, które nadają mu silny zapach i smak.  Głównym składnikiem oleju jest eugenol (70-90% składu).

Goździk jest na liście pokarmów o najsilniejszych właściwościach antyoksydacyjnych. W skali ORAC z wartością wynoszącą  314 446 µmol TE/100 g. zajmuje pierwsze miejsce. Dlatego jego działanie jest tak silne.

Goździki są przyprawą, która powoduje, że niektóre potrawy nie tylko lepiej  smakują, ale co ważniejsze goździki łagodzą problemy żołądkowo-jelitowe i wspomagają trawienie. Działanie znieczulające czyni je doskonałym ziołowym specyfikiem we wszystkich rodzajach bólu.

Zalety tego silnego olejku klasy terapeutycznej:

1. Usuwanie bólu zębów

Kropla olejku z goździka zaaplikowana do jamy ustnej może spowodować zmniejszenie bólu. Bezpieczniejsze jest użycie gazików nasączonych mieszaniną olejku goździkowego i oleju kokosowego. Wymieszaj 1 łyżkę oleju kokosowego z 1 łyżeczką oleju goździkowego. Użyj go jako naturalnego środka, gdy pojawi się ból zęba lub dziąseł. Olejek powinien być traktowany jako środek doraźny, przynosi ulgę poprzez znieczulenie nerwów.

2. Łagodzi stany zapalne jamy ustnej i gardła

Stan zapalny w jamie ustnej wynikający z infekcji bakteryjnych może powodować bolesne zmiany w ustach i od wewnętrznej strony policzków. Działanie znieczulające oleju z goździka może powodować ból, ale z drugiej strony ważne są korzyści wynikające z działania przeciwzapalnego i przeciwbakteryjnego eugenolu i innych związków fenolowych zawartych w tym olejku eterycznym.

Jest również skuteczny w bólach gardła spowodowanych refluksem, infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, zapaleniem migdałków, zapaleniem gardła i krtani. Rozpuść 1 łyżeczkę soli w filiżance ciepłej wody i dodaj 3 krople olejku z goździków. Stosuj z ten roztwór dwa lub trzy razy dziennie.

3. Odświeżający oddech

Dzięki antybakteryjnym właściwościom oleju z goździków ze swoim korzennym zapachem może działać jako odświeżacz oddechu. W tym celu należy zrobić odpowiednio rozcieńczoną mieszankę. W filiżance wody zmieszaj po 2 krople olejku z goździków i Peppermint. Dodaj stewii do smaku (opcjonalnie). Wypełnij tym naturalnym odświeżaczem do ust buteleczkę z atomizerem i użyj go w razie potrzeby.

4. Ochrona przed owadami krwionośnymi

Ostry zapach oleju z goździka jest odstraszający owadów w tym komarów. Codzienną praktyką w krajach tropikalnych jest pocieranie liśćmi aromatycznych roślin odsłonięte częściach ciała, żeby zabezpieczyć się przed komarami. Olejek z goździków będzie działał odstraszająco na krwiopijców.  Wymieszaj 5-10 kropli olejku goździkowego z 200 ml oleju kokosowego. Przed wyjściem w miejsce gdzie mogą przebywać komary nanieś go na twarz, dłonie i nogi.
Wieczorem,  w ogrodzie czy na tarasie można w dyfuzorze użyć kilku kropli olejku z citronelli i olejku z goździków. Latające owady będą trzymać się z dala od miejsca, gdzie zostały rozpylone te olejki.

5. Zakażenia i grzybicze

Olej z goździków może zwalczać infekcje grzybicze wywołane przez drożdże w tym kandydozę w ustach i narządach płciowych. Terapia antybiotykowa niszczy zarówno patogenne jak dobre bakterie jelitowe, co często powoduje przerost grzybów w przewodzie pokarmowym.  Zakażenia grzybicze można skutecznie leczyć olejkiem goździkowym, czy to na skórze, czy w ustach.

Wymieszaj 10 kropli olejku z 2 łyżkami oleju kokosowego.  Możesz tę mieszankę zastosować miejscowo do zakażeń grzybiczych w dowolnym miejscu w skórze.

6. Zwiększa wydajność seksualną

Miejscowe stosowanie oleju z goździków odpowiednio rozcieńczonego olejem nośnym poprawia wydajność seksualną i zapobiega przedwczesnemu wytryskowi. Podczas gdy olejek z goździków zwiększa krążenie krwi do obszaru narządów płciowych jego łagodny efekt znieczulający może wydłużyć erekcję.

7. Łagodzi bóle głowy

Podczas gdy działanie przeciwbólowe eugenolu daje szybką ulgę, zwiększony krążenie krwi pomaga zlikwidować podstawową przyczynę bólów głowy. Użyj dyfuzora ultradźwiękowego z 4-5 kroplami olejku eterycznego.
>

.
8. Łagodzi problemy oddechowe

Olej z goździków jest powszechnie stosowany w wielu maściach i balsamach w celu złagodzenia zapalenia oskrzeli, a nawet ciężkiego przeziębienia. Użyj 2-3 krople olejków z goździków i tyle samo olejku z eukaliptusa. Szybko otworzą się drogi oddechowe i będzie Ci łatwiej oddychać. Możesz również wycierać olejki w klatkę piersiową – wymieszaj 5 kropli olejku z goździków, 5 kropli olejku z eukaliptusa i 10 kropli olejku Lemon z 200 ml oleju kokosowego.

9. Łagodzenie bólu stawów i urazów sportowych

Na ból w mięśniach i stawach również z powodu reumatyzmu, zwichnięcia lub siniaki powstałe na treningu, czy zawodach możesz zastosować olejek z goździków.  Ułatwia krążenie krwi, przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek.  Podobnie jak w poprzednich przykładach olejek z goździka należy rozpuścić w oleju nośnym.

Jest doskonały w przypadku bólu głowy, nawet jeśli nie znamy przyczyny tego bólu.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat olejku Clove, jak go zdobyć i jak z niego skorzystać, skontaktuj się ze mną – zakładka KONTAKT>>
Mogę Ci pomóc Ci założyć własne konto do złożenia zamówienia z rabatem (25%).

Zobacz w sklepie (ceny bez rabatu) >>

Środki ostrożności:

Olejek Clove zawsze należy rozcieńczać olejem nośnym, na przykład olejek kokosowym, migdałowym czy oliwą z oliwek. Przy wyborze i używaniu olejków eterycznych należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj, że aromaterapia nie powinna być używana jako substytut właściwego leczenia.  Nie stosować nierozcieńczonego olejku bezpośrednio na skórę. Chronić przed dziećmi. Nie należy używać olejków u dzieci poniżej 3 roku życia i kobiet w ciąży.

 

.

.

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.