Olejki a zioła

Czym różnią się zioła od olejków eterycznych?

Większość osób, która pierwszy raz spotyka się z olejkami jest całkowicie zaskoczona, że olejki eteryczne mają bardzo szerokie,  mocne i skuteczne działanie na ludzki organizm. Dopiero po dłuższej rozmowie dociera do nich, że dzięki olejkom, można żyć bez bólu i w dobrym zdrowiu. Bo jeśli olejki eteryczne podobnie jak antybiotyki zabijają bakterie (nawet odporne na antybiotyki), a dodatkowo są równie skuteczne wobec wirusów, grzybów i pasożytów, doskonale radzą sobie ze stanami zapalnymi (również skóry), to właśnie dlatego robią tak ogromna karierę.

W składzie każdej rośliny znajdują się setki związków chemicznych. Wśród olbrzymiej ilości gatunków roślin występujących na Ziemi znajdują się takie, które w składzie posiadają składniki mające bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm. Jednak zaledwie w niewielu ponad stu gatunkach roślin odnaleziono związki, które jak podaje historia od tysięcy lat wykorzystywane były do leczenia ludzi. Wszystko się zmieniło w XX w., kiedy rozwój chemii doprowadził do wyparcia naturalnych ziół, a leki chemiczne zastąpiły wszystko to, co wcześniej pozyskiwano z natury.

Nasze babcie, mamy i my w większości wiemy jak działa rumianek, czy mięta, bo kto z nas nigdy nie pił ziołowej herbaty parzonej z rumianku lub właśnie z mięty?
.

.
Sprzedawane w aptekach, czy sklepach zielarskich zioła, są niczym innym niż wysuszoną i rozdrobnioną rośliną zapakowaną do jednorazowych torebeczek, albo sprzedawanych luzem w nieco większych opakowaniach. Od setek, a nawet tysięcy lat zioła stanowiły podstawę leczenia i nikt nie zgłaszał wątpliwości, że w istocie dzięki nim udało się pomóc naprawdę wielu osobom. 

Zastanówmy się, jak zwiększyła by się skuteczność ziół, gdyby uzyskano z nich koncentraty i stosowano te same zioła ale silnie skoncentrowane. Takimi roślinnym koncentratami są właśnie olejki eteryczne. Żeby pozyskać z materiału roślinnego 1 kg olejku z lawendy potrzebnych jest 160 kg rośliny. I co ciekawe olejek z całej rośliny będzie znacznie słabszy w działaniu, niż olejek z kwiatu tej rośliny, ale o tej „drobnostce” klienta się już nie informuje. Cena olejku będzie niższa ale i skuteczność będzie nieporównywalna.
Do pozyskania 1 kg olejku z róży damasceńskiej potrzeba ponad 4 tony kwiatu. Żeby uzyskać 0,5 kg olejku z melisy trzeba przedestylować parą wodną ok. 5 ton najlepszego gatunku tej rośliny. Ale kiedy już masz czysty olejek, to wiedz, że każda kropla czystego olejku ma bardzo mocne działanie. Dlatego stosowanie olejków eterycznych, to używanie pojedynczych kropel. Za przykład niech posłuży mięta. Żeby uzyskać efekt działania 1 kropli olejku z mięty pieprzowej musisz wypić 28 filiżanek herbaty z tej rośliny.
.

.
Wypijesz tyle litrów płynu jednego dnia? A to odpowiednik zaledwie jednej kropli olejku.

Tym różnią się właśnie olejki eteryczne od ziół i tak gigantyczna jest różnica w działaniu olejków eterycznych w porównaniu do ziół. Jeśli zatem oczekujesz skuteczności i szybkości działania, to rozsądniej jest wybierać coś, czego odpowiednikiem jest Ferrari, a nie  Małego Fiata.