Peppermint

Alergia

Jeśli cierpisz na sezonową alergie  zastosuj Peppermint.  Rozproszony w dyfuzorze olejek mięty pieprzowej, olejek eukaliptusowy i goździkowy mogą pomóc rozluźnić mięśnie dróg oddechowych. Przeciwzapalne działanie obu tych olejków może łagodzić  irytujące objawy alergii.
.

 Ból gardła

Mentol może pomóc  zdusić ból gardła, zapewniając ulgę. Właściwości przeciwbólowe oleju miętowego pomagają złagodzić ból spowodowany bólem gardła. Jego właściwości przeciwzapalne pomagają zmniejszyć obrzęk.

Wymieszaj 1-2 krople olejku miętowego w szklance ciepłej wody. Płucz gardło tą mieszanką aby zmniejszyć stan zapalny gardła i uśmierzyć ból. Możesz również dodać do mikstury 1/2 łyżeczki naturalnej soli kamiennej, aby zwiększyć skuteczność mieszanki.


.

.
Przeziębienie, grypa

Jest bardzo skuteczny jeśli chodzi o likwidowanie objawów przeziębienia i grypy takich jak zatory, infekcje zatok i zapalenie oskrzeli. Olejek Peppermint zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa.

a/ głęboki wdech olejku z mięty pieprzowej z butelki lub stick’a – może wystarczyć do otwarcia dróg oddechowych.

b/ zmieszaj 2-3 krople olejku z mięty pieprzowej z olejem nośnym, takim jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek i wmasuj na klatce piersiowej.

c/ dodaj 8-10 kropli olejku z mięty pieprzowej do miski z wrzącą wodą, nałóż na głowę ręcznik i wdychaj przez 5-10 minut. Gorąca para pomaga rozrzedzić i osuszyć śluz w drogach oddechowych, a właściwości olejku zmniejszające przekrwienie pomogą złagodzić objawy przeziębienia.

d/ dodaj 4 krople olejku Peppermint i 4 krople olejku eukaliptusowego do dyfuzora i uruchom go na całą noc.

Balsam na kaszel i przekrwienie:
100 ml balsamu do ciała lub oleju nośnego
15 kropli olejku miętowego (zawiera aktywny składnik Mentol, który otwiera nosowe drogi oddechowe)
20 kropli oleju eukaliptusowego

Nakładaj na klatkę piersiową i podeszwę stóp.


Zatoki

1. Dodaj 5 kropli olejku eterycznego z mięty pieprzowej i 5 kropli oleju eukaliptusowego do miski z wrzącą wodą. Załóż ręcznik na głowę i wdychaj gorącą leczniczą parę przez 5-10 minut lub aż para opadnie. Uzdrawiające właściwości obu olejków pomagają rozrzedzić śluz i osuszyć kanały nosowe. Wydmuchaj nos w razie potrzeby, aby wydalić śluz i ulżyć. Powtarzaj co 3-4 godziny.

2. Dodaj 5-6 kropli olejku Peppermint do swojego dyfuzora jeśli ma również funkcje nawilżacza. Większość ekspertów twierdzi, że zwiększenie wilgotności powietrza pomaga osobom cierpiących na zatoki.

Gorączka

Żeby obniżyć  gorączkę zmieszaj 3-5 kropli olejku z mięty pieprzowej z olejem nośnym takim jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek i wetrzyj w tył szyji i podeszwy stóp. Wcieranie go w stopy pomoże szybko się wchłonąć i obniży temperaturę ciała. Skóra na stopach jest mniej wrażliwa i rzadziej reaguje na „gorące” oleje, a ponieważ pory na stopach są szersze niż gdziekolwiek indziej na ciele, pocieranie olejków eterycznych pod stopami pozwala na szybsze wchłanianie do krwiobiegu!

Uwaga: Ponieważ olejek z mięty pieprzowej jest „gorącym” olejkiem, zawsze należy go mieszać z olejem nośnym, takim jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Jeśli gorączka jest wysoka, skonsultuj się z lekarzem.

Ból

Peppermint może pomóc złagodzić ból pleców, szyi, kolana i inne, a także pomóc rozluźnić obolałe mięśnie. Olejek Peppermint może złagodzić zarówno stan zapalny jak i ból związany z bólem stawów przy reumatoidalnym zapaleniu stawów i chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Zastosuj miejscowo: ogrzej 2 łyżki oleju kokosowego lub oliwy z oliwek i dodaj 8-10 kropli olejku z mięty pieprzowej. Stosuj w miejscu bólu. W połączeniu z olejkiem eukaliptusowym (doskonały środek przeciwbólowy) efekt będzie jeszcze lepszy. Dodaj tyle samo olejku z eukalptusa co olejku Peppermint.

Ból mięśni

Połącz 5-10 kropli olejku z mięty pieprzowej z 1-2 łyżeczkami oleju nośnego, takiego jak olej z oliwek i masuj bolące mięśnie.

Migrena

Badania sugerują, że olejek z mięty pieprzowej może pomóc osobom ze skłonnościami do częstego bólu głowy lub bólu migrenowego. Zamiast biegać do apteki, spróbuj tego prostego środka. Zmieszaj kilka kropli olejku z mięty pieprzowej z olejem nośnym, takim jak olej jojoba lub olejek migdałowy i wmasuj w skronie, czoło oraz szyję.

Poparzenia

Dzięki zawartości w składzie ponad 40% mentolu Peppermint jest doskonały do natychmiastowego schłodzenia pieczenia wywołanego przez poparzenie.

W czystej butelce ze sprayem o pojemności 100 ml  (z przegotowaną wodą) dodaj 20 kropli olejku z mięty pieprzowej. Dobrze wstrząśnij i obficie spryskaj poparzone miejsce.

Podobnie w wypadku poparzeń słonecznych. Możesz rozpuścić olejek w oleju  nośnym i nakładać na poparzone miejsce.

Zdrowa jama ustna

Być może najczęstszym zastosowaniem olejku z mięty pieprzowej są produkty do higieny jamy ustnej – co druga pasta do zębów, płyn do płukania jamy ustnej i odświeżacze oddechu, które zobaczysz w aptece, zawierają aktywny składnik „mentol”. Olejek miętowy dezynfekuje, odradza i odświeża, dzięki czemu doskonale sprawdza się w zdrowiu jamy ustnej!

Ból zęba

Dodaj 1 kroplę olejku z mięty pieprzowej na wacik i nałóż na bolący ząb.

Odświeżacz do ust

Mięta pieprzowa od wieków służy jako naturalny odświeżacz powietrza. Olejek Peppermint jest łatwym, tanim i bardzo skutecznym olejkiem eterycznym , który możesz stosować, jeśli cierpisz na halitozę (nieświeży oddech).

1. Dodaj 1-2 krople olejku miętowego do niewielkiej ilości pasty do zębów na szczoteczce do zębów i dobrze szczotkuj przez 1-2 minuty.

2. Wlej 2 szklanki wody do plastikowego dozownika i dodaj 5-6 kropli olejku mięty pieprzowej i 5-6 kropli olejku z Tea Tree. Dobrze wstrząśnij  i płukaj gardło, a następnie wypluj. Powtarzaj zabieg po każdym szczotkowaniu.

Nudności

Badanie z 2013 r. wykazało, że olejek z mięty pieprzowej pomógł zredukować nudności wywołane chemioterapią.  Olejek Peppermint jest bezpieczny i znacznie zmniejsza nudności i wymioty, które dotykają 70-80% pacjentów z rakiem.

Zastosuj miejscowo: wymieszaj 1-2 krople olejku z mięty pieprzowej z taką samą ilością oleju nośnego, jak olej kokosowy lub olej jojoba i wetrzyj za uszy.

Gdy poczujesz nudności lub pojawią się objawy choroby lokomocyjnej, wdychaj olejek miętowy głęboko, bezpośrednio z butelki lub ze sticka (inhalator kieszonkowy). Możesz także użyć po 1 kropli do każdy nadgarstek.

Niestrawność, wzdęcia

Olejek miętowy ​​pomaga złagodzić wzdęcia poprzez rozluźnienie mięśni brzucha i jelit oraz zmniejszenie skurczów okrężnicy. Pomaga pozbyć się gazów, jednocześnie pomagając złagodzić bóle brzucha.

Wymieszaj 2-3 krople olejku z mięty pieprzowej z 1 łyżeczką oleju nośnego, takiego jak oliwa z oliwek i wmasuj w brzuch.

Energia

Dzięki silnie energetyzującemu zapachowi olejek miętowy pomaga skoncentrować się. Prowadzisz w nocy samochód? W chwili, kiedy czujesz się zmęczony nanieś na dłonie 2-3 krople olejku Peppermint i przyłóż do nosa. Wdychaj przez minutę.

Stres

Miałeś długi stresujący dzień? Nie ma nic bardziej orzeźwiającego niż świeży zapach olejku eterycznego Peppermint.
Żeby poczuć się odświeżony wetrzyj kroplę pod nos.
Żeby poczuć się natychmiast zrelaksowany zmieszaj 3-4 krople olejku z mięty pieprzowej z niewielką ilością oleju nośnego ( jak oliwa z oliwek) i nanieś na ramiona i tył szyi.
By natychmiast się rozluźnić dodaj 10 kropli olejku Peppermint do oleju nośnego i wlej do wanny z ciepłą wodą. Kąpiel powinna trwać ok. 20 minut.

Koncentracja, nauka

Kiedy potrzebujesz skupić się wetrzyj kroplę olejku miętowego pod nos. Skrop kilkoma kroplami olejku ubranie dziecka, żeby zadawnić mu lepszą koncentrację w czasie nauki.

Utrata wagi

Peppermint może pomóc kontrolować apetyt i ograniczyć przejadanie się, prowadząc do utraty wagi. Żeby stłumić apetyt wdychaj olejek miętowy bezpośrednio z buteleczki lub chusteczki nasączonej kilkoma kroplami oleju. Możesz również nanieść kilka kropli na skronie lub klatkę piersiową. Zrób to tuż przed posiłkiem.

Układ hormonalny

Olejek Peppermint może pomóc złagodzić objawy PCOS (zespół policystycznych jajników) poprzez obniżenie androgenów (takich jak testosteron) i może pomóc w zrównoważeniu hormonów.

Rak prostaty

Badania sugerują, że mentol aktywny związek w oleju z mięty pieprzowej może hamować wzrost raka prostaty. Olejek ma również mechanizm ochronny i może pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom DNA i śmierci komórek spowodowanych promieniowaniem.

Myszy, robaki

Myszy nienawidzą mięty pieprzowej! Silnie pachnący olejek miętowy podrażnia wrażliwe noski gryzoni i utrzymuje je na duży dystans. Bez względu na to,  czy masz do czynienia z robakami, czy gryzoniami mocny, silny i wyraźny aromat olejku miętowego działa odstraszająco na nie wszystkie!

Umieść kilka kropel olejku Peppermint na waciku i połóż je w te miejsca domu o których wiesz, że gryzonie zazwyczaj wchodzą się do środka. Podobnie w samochodzie, jeśli widzisz, że tam przebywały. W ogrodzie można namoczyć używane torebki z herbatą kilkoma kroplami oleju z mięty pieprzowej.

Owady, komary

Małe owady, takie jak karaluchy, mrówki, a zwłaszcza pająki nie cierpią zapachu olejku miętowego. Namocz kilka wacików 3-5 kroplami olejku z mięty pieprzowej i połóż je wokół domu, szczególnie w zakamarkach, drzwiach i oknach, przez które mogą przeciskać się owady.

Badania wykazały, że nałożenie Peppermint na ramiona przez 150 minut chroni przed komarami. Naukowcy zauważyli, że po 150 minutach skuteczność oleju z mięty pieprzowej zmniejsza się i konieczne jest powtórnie zastosowanie olejku.

 


.