Lemon

Korzyści zdrowotne płynące z olejku cytrynowego obejmują jego zdolność do leczenia chorób skóry, włosów, zaburzeń stresowych, gorączki, infekcji, astmy, otyłości, bezsenności, problemów żołądkowych i zmęczenia. Wszystkie te zalety oleju z cytryny można przypisać właściwościom pobudzającym, uspokajającym, wiatropędnym, przeciwzakaźnym, ściągającym, detoksykującym, antyseptycznym, dezynfekującym i przeciwgrzybiczym.

1. Olejek Lemon pomaga w usuwaniu zmęczenia psychicznego, wyczerpania, zawrotów głowy, niepokoju, nerwowości i napięcia nerwowego. Ma zdolność odświeżania umysłu poprzez tworzenie pozytywnego nastawienia i eliminowanie negatywnych emocji. Uważa się również, że wdychanie tego oleju pomaga w zwiększeniu koncentracji i czujności. Olejek cytrynowy może być zatem stosowany jako odświeżacz w pomieszczeniach biurowych, aby zwiększyć efektywność pracowników.

2. Olejek cytrynowy jest wspaniałym stymulatorem dla układu odpornościowego. Ponadto stymuluje białe krwinki, zwiększając w ten sposób zdolność do zwalczania chorób. 

3. Poprawia krążenie.

4. Uważa się, że olejek cytrynowy jest przydatny w przypadku astmy, ponieważ wdychanie aromatu cytryny może oczyścić kanały nosowe i zatoki, sprzyjając dobrym przepływom powietrza i stabilnemu oddychaniu.
.

..
5. Korzystanie z tego olejku zapewnia dobry sen i pomaga osobom cierpiącym na bezsenność.

6. Ponieważ olejek cytrynowy jest wiatropędny może być stosowany w leczeniu różnych problemów żołądkowych, w tym niestrawności, nadkwaśności, rozstroju żołądka i skurczów. Wystarczy wmasować olejek połączony z olejem nośnym w brzuch.

7. Olejek z cytryny jest skuteczny w przypadku gorączki.  Stosowany w aromaterapii może zmniejszać gorączkę i grypę oraz łagodzić infekcje gardła i kaszel. Poprzez usuwanie kanałów nosowych, ułatwia to oddychanie osobom z problemami układu oddechowego lub infekcjami.

8. Ten odmładzający, pachnący olejek eteryczny jest powszechnie stosowany w celu zwiększenia koncentracji i energii. Rozproszony za pomocą dyfuzora w pomieszczeniach olejek Lemon eliminuje toksyny zarówno w powietrzu jak i na powierzchniach.

.9. Żeby złagodzić objawy alergii połącz olejki z cytryny, lawendy i mięty pieprzowej i codziennie nakładaj mieszankę na stopy i kark.

10. Olejek z cytryny ma wiele właściwości, które są użyteczne przy skaleczeniach i zadrapaniach. Olejek Lemon jest korzystny w zapobieganiu infekcjom. 

11. Marge Clark, autorka „Essential Oils and Aromatics”, twierdzi, że świetnym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się zarazków jest użycie olejku cytrynowego w aerozolu, dyfuzorze lub innym systemie aerozolowym, który rozprowadzi olejek cytrynowy w powietrzu. W miarę, jak olej cytrynowy rozprzestrzenia się w powietrzu, dezynfekuje otoczenie. Każdy, kto znajduje się w domu, w którym ludzie są chorzy i rozprzestrzeniają się zarazki, może czerpać korzyści z rozpylania cytrynowego oleju w powietrzu.

12. Olejek cytrynowy wspomaga krzepnięcie krwi. Patricia Davis zaleca stosowanie olejku z cytryny, aby pomóc w powstrzymaniu krwawienia z nosa. Aby zahamować  krzepnięcie nakrop 3-4 krople na wacik  olejku z cytryny, a następnie umieść go w nozdrzu. 

13.  Książka „Daily Aromatherapy” Joni Keima i Ruah Bull informuje , że olejek cytrynowy może być użyty, aby zwiększyć jasność umysłu, poprawić koncentrację, a także promować obiektywizm. Jest doskonałym olejkiem do wykorzystania do w czasie nauki i egzaminów lub utrzymywania uwagi podczas długiej jazdy samochodem.

14. Może być stosowany w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, problemy z oddychaniem i astma.

15. Aby złagodzić ból gardła, zapalenie jamy ustnej i zapalenie migdałków wystarczy płukanie gardła przegotowaną wodą z 3 kroplami olejku Lemon.

16. Modzele i brodawki. Regularne stosowanie go na obszarach dotkniętych chorobą może pomóc zmniejszyć ich wielkość.

17. Olejek Lemon odstrasza owady. Użyty miejscowo może złagodzić pieczenie i świąd po ukąszenia owadów.

18. Drapiące gardło. Dodanie kilku kropli olejku z cytryny do ciepłej wody i miodu może zlikwidować ból gardła, spowolnić nieprzyjemny kaszel i zmniejszyć gorączkę. Olejek z cytryny zwalcza bakterie, a także wirusy.

19. Walczy z grzybem. Olejek cytrynowy świetnie nadaje się na paznokcie i może pomóc w walce z grzybica stóp i paznokci.

20. Alzheimer i demencja. Dzięki wielu testom i formom analizy pacjenci po rozpyleniu olejku z cytryny i rozmarynu wykazali znaczną poprawę orientacji – bez żadnych szkodliwych skutków ubocznych.

.
PRZECIWWSKAZANIA DO OLEJU CYTRYNOWEGO

1. Kobiety w ciąży i karmiące nie  powinny używać cytrynowego olejku bez porady lekarskiej lekarza. Olejek należy zawsze przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
2. Olejek cytrynowy należy stosować w rozcieńczeniu, ponieważ może on potencjalnie powodować podrażnienie skóry. Przed użyciem olejku Lemon zaleca się wykonanie testu skórnego. Można tego dokonać przez rozcieńczenie olejku eterycznego w oleju nośnym, takim jak olej kokosowy, oliwa z oliwek lub olej jojoba i nałożenie niewielkiej ilości na niewielki obszar skóry, który nie jest wrażliwy. 3. Po naniesieniu miejscowym należy unikać ekspozycji na słońce, ponieważ olej cytrynowy może uwrażliwić skórę na promienie UV. Unikaj ekspozycji na słońce, jeśli zastosowałeś olejku z cytryny, ponieważ działa fotouczulająco i może powodować pigmentację skóry.
4. Olejek cytrynowy nie może być używany szczególnie wrażliwych obszarach skóry.
5. Nie wkładaj olejków eterycznych do oczu, uszu, nosa i błon śluzowych.
6. 
Przed użyciem należy wiedzieć, że olejek cytrynowy może wyraźnie rozjaśnić włosy i skórę.